Hogyan lassíthatjuk az öregedést? – I. rész
Az öregedés egy lassítható folyamat. Érdemes tisztában lennünk azzal, mi befolyásolja a sejtek romlását, pusztulását, és mit tehetünk ellene - a Természetgyógyász Magazin december elején megrendezett XXIII. Karácsonyi Fesztiválján jártunk.
Mitokondrium: a "mini erőművűnk"
A mitokondrium lényeges szerepet játszik az emberi szervezet működésének fenntartásában, ugyanis a mitokondrium az energia előállítását és elraktározását elősegítő sejtszervecske. Minden élőlény rendelkezik mitokondriummal. Saját DNS-ük van, és anyai ágon öröklődnek.
Minden élőlény sejtenként 100-2000 mitokondriummal rendelkezik. A mitokondriumok körbeveszik a sejtet, és folyamatos energiával látják el annak érdekében, hogy a sejt megfelelően tudjon működni, osztódni, anyagcserét végezni - hangzott el Szendi Gábor Az öregedés lassítása: Mitokondriumok és telomérek című előadásán a Természetgyógyász Magazin 2019-es karácsonyi fesztiválján.
A betegséget sokszor energiahiány okozza
A sejtek energia nélkül elpusztulnak. A mitokondriumoknak oxigénre és táplálékra van szükségük feladatuk ellátásához. Az előadó szerint akkor lép fel betegség, ha a sejtekben lévő mitokondriumok károsodnak, ami nagyrészt energiahiányból fakad. Ha nem jut elegendő energia a mitokondriumokhoz - így a sejtekhez sem -, a szervezet túlélési üzemmódra kapcsol. A túlélésre játszó szervezet pedig rövidítheti az élethosszt.
Öregedés és mitokondriumok
A kor előrehaladtával az alábbi változások figyelhetők meg a mitokondriumainkkal kapcsolatban:
- A mitokondrium oxigén- és tápanyag-ellátása romlik.
- A mitokondrium működése során rengeteg szabadgyök keletkezik, melyek aztán belekapaszkodnak a sejtekbe és a mitokondriumokba, és roncsolják azokat, így idővel oxidációs sérülések halmozódnak fel a szervezetben.
- A mitokondrium DNS-ének károsodása felhalmozódik.
- A mitokondriumok száma és működési hatékonysága csökken.
Ezen folyamatok azonban mind lassíthatók/visszafordíthatók!
Élethosszt növelő stratégiák
Az alábbiakban felsorolunk néhány, Szendi Gábortól származó praktikát, mellyel lassítani tudjuk az öregedés folyamatát:
· Növeljük a mitokondriumok anyagcsere ellátását!
- Csökkentsük a vércukor- és inzulin-szintünket.
A magas szénhidrát-tartalmú ételek gyakori fogyasztása inzulinrezisztenciát, cukorbetegséget okozhat. A mitokondriumok ekkor nem jutnak tápanyaghoz, ha a sejtekhez nem jut cukor, a sejtek éhezni, majd pusztulni fognak.
- Pótoljuk a vitaminokat: A, B, C, D, E, K; ásványi anyagokat, nyomelemeket, esszenciális aminosavakat.
Vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagot nélkül a mitokondriumok nem működnek. A modern földművelés átka, hogy a földeket annyira kizsákmányolják, hogy a táplálékban nincs elegendő vitamin, nyomelem, ásványi anyag, ki kell egészíteni.
- Q10-ben gazdag étrenden éljünk.
· Antioxidánsokkal semlegesítsük a szabadgyököket!
- C-, E- és B3-vitamin, folát
- Q10
· Kevesebb mitokondriumot károsító anyagot vigyünk be a szervezetünkbe!
- Az alkohol, a gyom- és rovarirtók, valamint a gyógyszerek (antibiotikum, antidepresszáns stb.) mind mitokondrium károsító anyagok.
· Gyarapítsuk a mitokondriumaink számát!
- A sport, a rendszeres, intenzív edzés növeli az izomsejtekben a mitokondriumok számát.
- Kalóriacsökkentett táplálkozás
- Vitaminbevitel
Ha tetszett a bejegyzés, olvassa el a Birdbooks többi cikkét is, és csatlakozzon a Birdbooks közösségéhez.